...
Przejdź do treści

CoCo Collection Blog o kosmetykach

Podologia – dbamy o nasze stopy cz. 3!!!

Dziś ostatnia część z serii o podologii. Jak wspomniałam w poprzednim poście tym razem zajmiemy się problemem nadpotliwości stóp oraz opowiem Wam troszkę o profilaktyce pielęgnacji kończyn dolnych. Mam nadzieję, że informacje, które zdobyliście do tej pory będą Wam pomocne 🙂 Gotowi? Zaczynamy…

zdj. grafika Google
NADPOTLIWOŚC – hyperhydrosis
Pochodzenie – wewnętrzne zaburzenia organizmu, choroby metaboliczne ( cukrzyca ), zaburzenia hormonalne ( nadczynność tarczycy ) i emocjonalne ( emocjonalne pocenie stóp ), genetyczne. Nadpotliwość bierze się również z braku higieny, z powodu wysokiej temperatury otoczenia, wysiłku fizycznego, braku przewiewności w obuwiu czy skarpetkach.
Efekt nadpotliwości – nieprzyjemny zapach spowodowany przez bakterie naskórka stopy, które wchodzą w reakcję z kwasami tłuszczowymi.
Jak leczymy nadpotliwość?
Jest to często spotykany problem, który dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Najlepszymi sposobami walki jest stosowanie talku, który absorbuje pot, a także odpowiednia higiena. Możemy skorzystać z takich zabiegów, jak jonoforeza a nawet botox, lub też zastosować skarpetki ze srebrem.
Prawidłowa pielęgnacja?
Przede wszystkim odpowiednia higiena. Polecane są kąpiele stóp w soli zawierającej np. olejki eteryczne ( z rozmarynu, lawendy, sosny górskiej ). Oczywiście nie wolno zapominać o przewiewnych skarpetkach i butach. W wielu przypadkach pomaga uregulowana dieta, ograniczenie używek, kawy, herbaty, alkoholu i ostrych przypraw. Przy nadpotliwości dobrze sprawdzają się dezodoranty i antyperspiranty zawierające talk i związki glinu ( np. chlorowodorek glinu ), które zwężają ujścia gruczołów potowych. Innymi pomocnymi składnikami może być aloes działający przeciwzapalnie i łagodząco, tlenek cynku o działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym, czy też tymianek, rozmaryn i szałwia.
W gabinecie podologicznym działa się przede wszystkim profilaktyczno – pielęgnacyjnie na drobnoustroje chorobotwórcze, a także w celu zmniejszenie potliwości i usunięcia zapachu. Są też takie przypadki, gdy podolog może skierować do lekarza. Nadpotliwość może pojawić się u każdego z nas. Może być związana z wyżej wymienionymi przyczynami. Pamiętajcie, że o stopy należy dbać tak samo, jak o inne części naszego ciała.
A jak powinna wyglądać profilaktyka pielęgnacji kończyn dolnych?
1. Aktywny tryb życia.
2. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
3. Gimnastyka nóg w czasie pracy czy nauki.
4. Zachowanie właściwej pozycji ciała.
5. Unikanie przegrzewania, czyli stosowanie przewiewnych materiałów, wygodnego obuwia, luźnej garderoby, a także unikanie przegrzania w zbyt gorącej kąpieli.
6. Odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry.
7. W przypadku kuracji hormonalnych stała kontrola stanu naczyń żylnych.
8. HIGIENA!!!
9. Korzystamy z usług podologa, wykonujemy regularnie pedicure.
10. Pamiętamy o obcinaniu paznokci na prosto! Nie wycinamy skórek, nie usuwamy brodawek, odcisków itp. na własną rękę. Z takimi problemami zgłaszamy się do specjalisty.
Kochani, nie wstydźcie się Waszych stóp. Jeśli pojawi się u Was jakikolwiek problem, np. wrastający paznokieć czy kurzajki, zgłaszajcie się do podologa. Ta dziedzina coraz bardziej rozrasta się w naszym kraju, a salonów podologicznych przybywa. Pamiętajcie o higienie i cieszcie się z pięknych i zdrowych stóp!!!
XOXO
Tagi:

0 komentarzy do “Podologia – dbamy o nasze stopy cz. 3!!!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.