Czas podjąć kolejny gorący temat jakim są peelingi chemiczne czy też kwasowe w salonach i gabinetach kosmetycznych. Mamy jesień i jest to najlepszy czas na mocniejsze działanie na skórę. Jednak… Zanim się zdecydujesz na takie zabiegi warto posiadać w tym kierunku odpowiednią wiedzę. Dlatego też zapraszam dziś na pierwszą część dotyczącą peelingów!
Założę się, że wiele z Was choć raz słyszało nazwę peeling chemiczny, peeling złuszczający czy też peeling odmładzający. Co się za nią kryje i jak działa na skórę? Sprawdźmy!
Peelingi możemy podzielić na wiele grup. Pierwsza z nich dotyczy głębokości eksfoliacji chemicznej. I tutaj mamy:
– peelingi bardzo powierzchniowe, które działają tylko do warstwy kolczystej naskórka
– peelingi powierzchniowe – wnikają do warstwy podstawnej naskórka
– peelingi średnio głębokie – one już powodują całkowite zniszczenie naskórka oraz całkowite lub częściowe zniszczenie warstwy brodawkowatej skóry
– peelingi głębokie – zdecydowanie najsilniejsze, całkowicie niszczą naskórek, sięgają do warstwy siateczkowatej skóry właściwej
Oczywiście głębokość złuszczania zależy od rodzaju substancji, która została zaaplikowana na skórę, od jej ilości w preparacie, ale też od jej stężenia. Bardzo ważny jest również stosunek pH do pKA. A co to jest to pKA? Jest to nic innego jak wartość stała dla danego kwasu. W praktyce oznacza to np. kwas TCA ma pKA równe 0,26 , a np. kwas mlekowy ma pKA w wysokości 3,8.
Zwróćcie uwagę także a to, iż kwasy występują w różnych formach. Mamy kwasy w postaci żelu, czy w postaci alkoholowej. Musicie wiedzieć, że im większe stężenie kwasu tym efekt zabiegu będzie lepszy, ale … No właśnie zwiększa się również możliwość podrażnienia skóry.
Jak powinien wyglądać taki zabieg?
Po pierwsze wywiad. To jest podstawa. Rozmowa z pacjentką/klientką, wyznaczenie chorób, przeciwwskazań. Ustalenie przebiegu aktualnej pielęgnacji domowej. Rozmowa na temat przyjmowanych leków, posiadanych alergii. To jest bardzo ważna sprawa!
Osoba, która będzie wykonywała u Was zabieg powinna poinformować Was o tym jak on będzie przebiegał, jak zachowa się skóra podczas terapii i dodatkowo musicie ustalić jak powinna wyglądać pielęgnacja w domu po zabiegu.
Na około miesiąc przed zabiegiem zleca się stosowanie w domu preparatów z AHA lub z niskimi stężeniami retinoidów. Dlaczego? Bo tak przygotowana skóra i wykonany zabieg przyniesie lepsze efekty, a ryzyko powikłań zmaleje. Dodatkowo warto też zadbać o dobre nawilżenie skóry i odbudowę płaszcza lipidowego.
Kiedy nie można wykonywać takich zabiegów?
Jeśli pojawiły się choroby autoimmunologiczne, ciąża, czy też widać aktywną opryszczkę. Zabiegów nie robimy w trakcie radioterapii, przyjmowania doustnie witaminy A, podczas łuszczy i innych podobnych chorób skórnych oraz w trakcie zaburzeń emocjonalnych.
W następnej części opowiem Wam z jakich substancji najczęściej korzysta się w peelingach chemicznych. Jak one działają i na co zwraca się uwagę w nowoczesnych preparatach tego typu!
XOXO
autor tekstu – kosmetolog, blogerka, vlogerka Anita Kobus
Bibliografia – magazyn LNE, str. 58-64, wydanie nr 126 – 5/2019
COCO COLLECTION – o mnie
Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków.
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą.
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej:
Czy Wiesz – kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii.
Porady – jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować.
Prywatnie – ciekawostki z życia blogerki.
Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube – COCO COLLECTION.
Kilkakrotnie wykonywałam peelingi w gabinetach kosmetycznych i naprawdę moja cera "odżyła" po takim zabiegu, polecam!