Jest taki składnik aktywny, który niesamowicie przyciągnął moją uwagę, ale też mnie zaciekawił w kosmetykach marki SLAVIA COSMETICS. Mowa o DAWNERGY COMPLEX, czyli wyjątkowym nonapeptydzie i dziś postanowiłam przybliżyć Wam nieco działanie tej substancji.
Co to jest DAWNERGY COMPLEX i jak działa ten peptyd?
Jak się okazuje jest to składnik aktywny, który potrafi przenikać przez naskórek i działać już na poziomie komórkowym. O co tu dokładnie chodzi? Zacznijmy od tego, że owy peptyd zwiększa produkcję energii w mitochondriach komórek. Przeprowadzono badanie, gdzie ludzkie fibroblasty traktowano 0,5 mg/ml peptydu DAWNERGY TM przez 16 godzin. Komórki traktowano tylko pożywką jako podstawową kontrolą lub 10 μM cyjankiem karbonylu 4- (trifluorometoksy) fenylohydrazonem (FCCP), środkiem rozprzęgającym fosforylację oksydacyjną, który hamuje potencjał błonowy, jako kontrolę negatywną. Potencjał błony mitochondrialnej określono za pomocą testu, w którym wykorzystuje się barwnik gromadzący się w pobudzonych mitochondriach. Kiedy potencjał jest wysoki, barwnik agreguje, dając emisję czerwonej fluorescencji, podczas gdy przy niskim potencjale barwnik istnieje jako monomer, który emituje zieloną fluorescencję. Komórki zobrazowano za pomocą konfokalnej mikroskopii fluorescencyjnej w celu ilościowego określenia komórek pobudzonych. I właśnie w ten sposób, w tym badaniu wykazano, że zastosowany peptyd zwiększył potencjał błony mitochondrialnej, co wiąże się ze wzmocnioną funkcją mitochondriów i syntezą ATP.
Kolejne badania potwierdzają działanie peptydu!
To jeszcze nie koniec. Wyobraźcie sobie, że działanie DAWNERGY COMPLEX – peptydu przetestowano w badaniu z udziałem 18 kobiet rasy kaukaskiej w wieku od 36 do 46 lat. Połowa ochotników nakładała na twarz krem zawierający substancję czynną w dawce odpowiadającej 1% roztworowi peptydu raz dziennie, rano i krem placebo wieczorem. Pozostali ochotnicy stosowali krem placebo zarówno rano, jak i wieczorem. Po 7 dniach i zaraz po nieprzespanej nocy (ochotnicy spali tylko 4 godziny po kolacji i przyjęciu), pomiary wykonano 1 godzinę po aplikacji produktu wcześnie rano. Wyniki porównano z uzyskanymi w tym samym czasie na początku badań. Wykazano, iż zastosowany peptyd działa podwójnie energetyzująco. Dodam więcej, w przypadku kremu zawierającego roztwór peptydu mikrokrążenie wzrosło o 7,0%, podczas gdy w przypadku kremu placebo zmniejszyło się o 10,7%. Oczekuje się za tym, że ulepszone mikrokrążenie odżywi i dotlenia skórę, pomagając jednocześnie usuwać toksyny, aby uzyskać ogólną poprawę cery. A co za tym idzie, składnik ten może przyspieszyć mechanizm zegarowy, aby obudzić komórki skóry wczesnym rankiem.
Tutaj poczytasz o DAWNERGY COMPLEX na stronie SLAVIA COSMETICS!
Świetne wyniki badań!
Aplikacja kremu z tym ciekawym nonapeptydem pomogła skorygować parametry związane ze zmęczeniem skóry, wczesnym rankiem, nawet po nocy spędzonej na imprezowaniu i niewyspaniu. Ponadto długotrwałe stosowanie składnika aktywnego znacznie zmniejszyło widoczność zmarszczek i zwiększyło świetlistość skóry, pokazując, że promienność skóry można skutecznie obudzić. To z kolei wykazało inne badanie. Po 28 dniach stosowania preparatu z tą substancją wykonano makrofotografie twarzy za pomocą aparatu o wysokiej rozdzielczości. Parametr jasności skóry (L*) określono na podstawie analizy obrazu. Dodatkowo zdjęcia zostały poddane obróbce w oprogramowaniu Luminosity, które pozwala na wizualizację zakresu wartości jaskrawości na kolorowej mapie.
Podsumujmy zatem działanie peptydu na podstawie wykonanych badań.
Wiemy w 100%, że:
✔️ peptyd zwiększa białko JARID1a i zwiększa ekspresję genu zegara wcześnie rano w keratynocytach zsynchronizowanych in vitro z rytmiką okołodobową ( przy okazji muszę Wam kiedyś wytłumaczyć to zjawisko, bo jest równie ciekawe )
✔️ jest w stanie przeciwdziałać spadkowi ekspresji genów zegara w starych keratynocytach, aby zachować funkcje okołodobowe, ale też wykazuje działanie energetyzujące na fibroblasty skóry.
✔️ moduluje aktywność kompleksów mitochondrialnych w celu uzyskania korzyści przeciwstarzeniowych.
✔️ zastosowany in vivo, wykazał działanie przeciwzmęczeniowe, poprawiając mikrokrążenie i zmniejszając worki pod oczami wcześnie rano, nawet po małej ilości snu.
✔️ pomógł uzyskać bardziej promienną i gładką cerę już po 28 dniach.
Przeczytaj także – Lekki krem do twarzy na dzień SLAVIA COSMETICS
W którym z kosmetyków SLAVIA COSMETICS znajdziemy właśnie DAWNERGY COMPLEX?
Jest on zastosowany w kremie pod oczy, który cieszy się dużą popularnością. Cieszy, bo widać efekty jego działania, a co za tym idzie klientki chętnie po niego wracają. No a przecież na efektach nam zależy. By skóra wyglądała promiennie, młodo, by zmarszczki były bardziej wygładzone, opuchnięcia zniwelowane itd. Jeśli poszukujecie ciekawej lektury, ale też potwierdzenia na to, o czym dziś tutaj przeczytaliście to polecam się zapoznać z poniższą bibliografią. Od siebie mogę dodać jeszcze tyle, że krem pod oczy SLAVIA COSMETICS to rzeczywiście perełka wśród kosmetyków. Oprócz niesamowitego nonapeptydu, o którym dziś poczytaliście w formule znajdziemy też wiele innych składników aktywnych, które fantastycznie się uzupełniają jak choćby zastosowane ekstrakty i oleje, trehaloza, czy skwalan. Kosmetyk uzyskał nagrodę Ekocuda Beauty Awards, a w związku z tym, iż posiada dość dużą pojemność marka wydłużyła jego termin przydatności, byśmy mogli dłużej korzystać z kremu i cieszyć się z efektów, jakie przynosi. I co Wy na to? Kto z Was pokusił się już na ten krem pod oczy? Co myślicie o składniku aktywnym, który jest bohaterem dzisiejszego posta? Dajcie koniecznie znać!
Link do kremu pod oczy SLAVIA COSMETICS – https://bit.ly/3JJ5Ovj
Przeczytaj także – Krem pod oczy SLAVIA COSMETICS – MOJA OPINIA
XOXO
* Post powstał we współpracy z marką!
- Sundelin T, Lekander M, Sorjonen K, Axelsson J. Negative effects of restricted sleep on facial appearance and social appeal. R Soc Open Sci. 4(5): 160918, 2017.
- Axelsson J, Sundelin T, Ingre M, Van Someren EJ et al. Beauty sleep: experimental study on the perceived health and attractiveness of sleep deprived people. BMJ. 2010 Dec 14;341:c6614. doi: 10.1136/bmj.c6614.
- Matsui MS, Pelle E, Dong K, Pernodet N. Biological Rhythms in the Skin. Int J Mol Sci. 24;17(6), 2016.
- Vaughn AR, Clark AK, Sivamani RK, Shi VY. Circadian rhythm in atopic dermatitis- Pathophysiology and implications for chronotherapy. Pediatr Dermatol. 35(1):152-157, 2018.
- Le Fur I, Reinberg A, Lopez S, Morizot F et al. Analysis of circadian and ultradian rhythms of skin surface properties of face and forearm of healthy women. J Invest Dermatol. 117(3):718- 24, 2001.
- DiTacchio L, Le HD, Vollmers C, Hatori M et al. Histone lysine demethylase JARID1a activates CLOCK-BMAL1 and influences the circadian clock. Science. 30;333(6051):1881-5, 2011.
- Schiavi, A. et al. Crosstalk of clock gene expression and autophagy in aging. Aging. 8(9): 1876–1890, 2016.
- Liu X, Secombe J. The Histone Demethylase KDM5 Activates Gene Expression by Recognizing Chromatin Context through Its PHD Reader Motif. Cell Rep. 13(10):2219-31, 2015.
- Shecterle LM, St. Cyr JA. Dermal benefits of topical D-ribose. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2: 151–152, 2009.
- Bowman A, Birch-Machin MA. Age-Dependent Decrease of Mitochondrial Complex II Activity in Human Skin Fibroblasts. JID. 136(5):912-9, 2016.
- Ouslimani, N. et al. Metformin decreases intracellular production of reactive oxygen species in aortic endothelial cells. Metabolism. 54(6):829-34, 2005.
- Martin-Montalvo, A. et al. Metformin improves healthspan and lifespan in mice. Nat. Commun. 4: 2192, 2013.
Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków.
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą.
Na moim blogu COCO COLLECTION znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej:
Czy Wiesz – kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii.
Porady – jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować.
Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube – COCO COLLECTION.
Bardzo to skomplikowane, język trudny, skróty jak gen zegara, domyślam się, że biologicznego. Dla zwykłego czytelnika fajnie byłoby jednak uprościć wpis.