Wąkrota azjatycka to cudowny składnik aktywny. Po kosmetyki, które ją zawierają zaczęłam sięgać już kilka lat temu. Bardzo ją lubię i dziś przedstawię Wam dlaczego. Zapraszam serdecznie do lektury nowego posta.
Wąkrota azjatycka – co to za składnik aktywny?
Centella Asiatica L. – taką łacińską nazwę nosi ten składnik aktywny. Możecie ją znaleźć również pod nazwą Gotu Kola, Cica czy trawa tygrysia. Często pojawia się w azjatyckich kosmetykach do pielęgnacji twarzy ze względu na swoje wspaniałe właściwości. Wąkrota azjatycka to aromatyczna roślina zielono listna, znana i wykorzystywana od tysięcy lat w medycynie dalekiego wschodu. Przy okazji zdradzę Wam pewną ciekawostkę. Otóż z tą rośliną jest związana pewna indyjska legenda, która głosi, że nazwa „trawa tygrysia” pochodzi od tygrysa, który codziennie tarzał się w jej liściach i dzięki temu leczył swoje rany. I co Wy na to?
Jak działa wąkrota azjatycka?
To właśnie ta roślina jest bogata w wiele cudownych substancji, dzięki którym zawdzięcza swoje działanie kosmetyczno – lecznice. Zacznijmy od kwercetyny, czyli flawonoidu o korzystnym działaniu na naczynia krwionośne. Oczywiście mamy tutaj też działanie antyoksydacyjne. Następnie mamy azjatykozydy, które wykazują silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Stymulują gojenie się ran i stanów zapalnych przy trądziku pospolitym. Coś jeszcze? Oczywiście madekasozydy, które pobudzają fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, działają łagodząco i przeciwzapalnie. Nie możemy także pominąć witaminy A, C, K oraz E, które są silnymi antyoksydantami.
Źródła – http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2013_225-235.pdf
Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wąkroty azjatyckiej – to warto wiedzieć!
Czy wiesz, że olejek eteryczny pozyskany z wąkroty azjatyckiej działa hamująco na rozwój pałeczek okrężnicy (Escherichia coli), laseczek siennych (Bacillus subtilis), gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) i odmieńca pospolitego (Proteus vulgaris). Wykazuje również działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii Xanthomonas campestris i Bacillus megaterium. Dodam więcej – w przeprowadzanych badaniach na działanie tego składnika aktywnego wykazano skuteczność w stosunku do grzybów takich jak: kropidlak czarny (Aspergillus niger), Rhizopus oryzae, bielnik biały (Candida albicans), Fusarium solani i Colletrichum musae.
Działanie przeciwzmarszczkowe, stymulujące i wzmacniające – to warto wiedzieć!
Już wiecie, że wąkrota azjatycka stymuluje i przyśpiesza odnowę komórkową oraz wpływa na syntezę kolagenu i elastyny. Działa także przeciwzmarszczkowo poprzez wzrost jędrności i gęstości skóry. Co ważne, stymuluje ona krążenie, dzięki czemu działa przeciwobrzękowo. Jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz promieniowaniem UV. Wpływa na adipocyty ( komórki tłuszczowe) aktywując procesy lipolizy, zmniejszając ich objętość. Poprzez zwiększenie syntezy kolagenu przyśpiesza gojenie się ran oraz działa łagodząco. Dodatkowo pobudza syntezę białek i lipidów działając silnie przeciwzapalnie.
https://core.ac.uk/download/pdf/288188011.pdf
Przeciwwskazania do stosowania wąkroty azjatyckiej – czy istnieją?
Jak się okazuje wąkrota azjatycka jest dobrze tolerowana przez organizm. Bardzo rzadko występują skutki uboczne, na przykład zaburzenia gastryczne i reakcje alergiczne, jeśli przyjmujemy ją jako suplement diety. Nie należy jej stosować w trakcie farmakoterapii z wykorzystaniem barbituranów i benzodiazepin, ponieważ hamuje ich metabolizm. A jeśli rozmawiamy o stosowaniu jej na skórę to jak najbardziej. Sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, nawet wrażliwej czy trądzikowej.
Źródła – https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/centella-asiatica-extract/
W jakich kosmetykach znajdziemy wąkrotę azjatycką?
Na początku dzisiejszego posta wspomniałam, że wąkrotę można znaleźć szczególnie w azjatyckich kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ale i nasze polskie marki już zaczęły po nią sięgać. Tutaj polecam szczególnie ceramidowy krem do twarzy od Slavia Cosmetics. Dlaczego ten kosmetyk?
Po pierwsze zawarte w nim ceramidy będą wpływały na odbudowę bariery lipidowej, a wąkrota azjatycka złagodzi podrażnienia czy stany zapalne, przyspieszy procesy naprawcze, zregeneruje i zniweluje obrzęki. Takie połączenie składników aktywnych jest zwyczajnie genialne.
Po drugie zastosowanie. W sezonie jesienno – zimowym, gdy zaczniemy sięgać po retinol czy kwasy, albo też będziemy wykonywać wszelkie zabiegi kosmetyczne ten krem rewelacyjnie uzupełni naszą domową pielęgnację. Będzie regenerował, wzmacniał, chronił, łagodził, niwelował podrażnienia, odbudowywał barierę lipidową, uszczelniał naczynia krwionośne. Mogę tutaj wymieniać i wymieniać wiele świetnych zastosowań kremu od Slavia Cosmetics.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ceramidowym kremie Slavia Cosmetics – https://www.cococollection.pl/2023/07/26/ceramidowy-krem-do-twarzy-slavia-cosmetics/
Wąkrota azjatycka – czy warto po nią sięgać?
No oczywiście, że tak. To jest wspaniały składnik aktywny, który częściej powinien pojawiać się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Ma tak wiele zastosowań, a skóra go pokocha. I bez względu na to, czy jest ona sucha, dojrzała, tłusta, młoda, wrażliwa warto wpisać sobie wąkrotę na listę i szukać jej w kosmetykach.
autor posta – kosmetolog, blogerka, vlogerka – Anita Kobus
Post powstał we współpracy z marką. Przypominam, że na wszystkie kosmetyki Slavia Cosmetics obowiązuje mój kod zniżkowy: COCO10 , który daje 10% rabatu!
Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków.
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą.
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej
Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube – COCO COLLECTION.
Super obszerny opis dlatego lubię zaglądać do twojego bloga ? zawsze coś ciekawego się do wiem bardzo Ci dziękuję za przekazywanie wiedzy
Dziękuję za miłe słowa :*
To ja Ci dziękuję za tak ciepłe słowa i Twoją obecność na moim blogu <3